Skip to main content

Powiedzmy sobie wprost – marzenie o dogadywaniu się w związku bez słów, idealnej kompatybilności oraz byciu jedną osobą w dwóch ciałach jest przede wszystkim fantazją. Możecie świetnie się czuć w związku, idealnie zgrywać się w łóżku oraz prowadzić niesamowite rozmowy, jednak dobry związek wiąże się również z pracą – docieraniem do kompromisów, nauką cierpliwości oraz umiejętnością stawiania granic. Jak to robić zarówno na co dzień, jak i w łóżku? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym są granice i dlaczego warto je stawiać?

Możesz myśleć o granicach jak o niewidzialnych liniach między Tobą a osobą, z którą jesteś w relacji. Te linie sprawiają, że mimo że jesteś z kimś naprawdę blisko, możesz zadbać o siebie, własny dobrostan emocjonalny oraz fizyczny. Dzięki granicom możemy w pełni być sobą w relacji z drugą osobą. Brzmi sensownie, prawda? Cóż, okazuje się jednak, że stawianie granic może być bardzo trudne. Związki cechują się większą delikatnością niż na przykład relacje biznesowe czy nawet przyjacielskie. Obawiamy się, że jakieś słowo lub postawienie na swoim sprawi, że drugiej osobie będzie przykro albo że zostaniemy odrzuceni. Często boimy się też konfliktów, nie chcemy przeprowadzać trudnych rozmów, które mogą okazać się dla nas bardzo przytłaczające emocjonalnie.

Większą trudność ze stawianiem granic mają z reguły kobiety. To one są od dzieciństwa uczone dbania przede wszystkim o potrzeby innych oraz zaspokajania potrzeb drugiej osoby. Dlatego czasem kobiety decydują się na niektóre rzeczy „dla świętego spokoju”, oczekując tego, że mężczyzna domyśli się, czego potrzebują. Mówienie o swoich granicach to niełatwa umiejętność, jeśli od zawsze mamy wpojone przekonanie, że nie powinniśmy tego robić.
Stawianie granic w łóżku

Stawianie granic w związku – jak to robić?

Stawianie granic w związku może dotyczyć różnych spraw, nawet tak podstawowych jak to, co uważamy za zdradę lub to, czy żyjemy w związku monogamicznym, czy może jesteśmy otwarci na inne doświadczenia. Możemy stawiać granice prywatności, na przykład związane z nieprzeglądaniem telefonu drugiej osoby bez jej zgody. Dla wielu osób ważne są również granice kontroli, na przykład to, czy musimy informować partnera o tym, dokąd wychodzimy i o której wrócimy. Granice są różne dla różnych osób – to, co Tobie wydaje się całkowicie w porządku, może być nie do przyjęcia dla Twojego partnera lub partnerki. Dlatego warto zastanowić się nad tym, co jest dla nas w porządku, a co nie, porozmawiać o tym z drugą osobą (pozwalając jej oczywiście, aby opisała również swoje granice), a następnie to egzekwować. Pamiętaj, żeby nie przesadzić w drugą stronę i nie narzucać niczego drugiej stronie. Nie możesz czegoś zabronić partnerowi – możesz natomiast powiedzieć, że konkretne zachowania nie będą przez Ciebie tolerowane.

Jak stawiać granice w łóżku?

Stawianie granic w łóżku jest bardzo istotne. Nie musimy godzić się na wszystkie pozycje seksualne, wszystkie działania i seks w każdej chwili. Seks ma być przyjemny dla obu stron – jeśli staje się dla nas obowiązkiem albo czujemy, że robimy coś, co nie jest zgodne z nami samymi, to znak, że coś jest nie w porządku. Nie możesz jednak oczekiwać, że druga strona będzie wiedziała, co lubisz, a czego nie tolerujesz w łóżku, jeśli nie powiesz jej o tym wprost. Podczas zbliżenia powielamy często nasze poprzednie doświadczenia, używamy podobnych słów, przyjmujemy podobne pozycje – nie wiemy, czy coś, co z inną osobą działało, zadziała również w tym przypadku. Najlepiej porozmawiajcie o waszych granicach jeszcze przed zbliżeniem lub w trakcie – nie po tym, gdy już dojdzie do niekomfortowej dla was sytuacji. O czym rozmawiać w trakcie seksu, jeśli granice zostały już przedyskutowane? Aby się dowiedzieć, zerknij do naszego artykułu.

Nie musisz godzić się na seks, jeśli nie masz na niego ochoty. Zakomunikuj to jasno i wyraźnie, pamiętając o tym, że nawet w wieloletnim związku każde zbliżenie musi być konsensualne, inaczej mamy do czynienia z nadużyciem.

Pamiętaj, że brak zaakceptowania Twoich granic powinien mieć konsekwencje. Jeśli ktoś nie przyjmuje do wiadomości, że masz swoje zdanie i nie chcesz godzić się na niektóre rzeczy, to powinien być dla Ciebie ważny sygnał o swego rodzaju braku szacunku. Warto o tym porozmawiać, spróbować przepracować ten temat na terapii lub, jeśli wszystkie te działania nie pomogą, podjąć decyzję o zakończeniu kontaktu. Twoje granice są naprawdę istotne.

Zostaw komentarz

Pozostałe artykuły

Napisz do mnie!