Skip to main content

Seks powinien być przede wszystkim przyjemny. Ma na celu zmniejszenie napięcia, może nam pomagać utrzymać bliskość z partnerem i nie tylko. Co jednak w sytuacji, kiedy odczuwamy… lęk przed seksem? Z czego to wynika i czy można sobie z tym poradzić? Z tego artykułu dowiesz się, jak pokonać stres przed seksem.

Strach przed seksem – dlaczego boimy się zbliżenia?

Strach przed seksem to stosunkowo częste zjawisko. Wiele z nas po prostu się stresuje, zwłaszcza przed pierwszym razem z daną osobą. Obawiamy się, że nie dorównamy oczekiwaniom drugiej strony, że nasze ciała nie są takie, jak mógłby tego oczekiwać nasz partner czy partnerka albo że nasze umiejętności łóżkowe okażą się niewystarczające dla drugiej osoby. To całkowicie normalne! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas gdy Ty martwisz się wyglądem swoich piersi, Twój partner boi się, że rozmiar jego penisa okaże się zbyt mały. Nie martwcie się – podczas stosunku znacznie bardziej liczy się wasza wzajemna relacja niż to, jak wyglądają wasze ciała.

Do najczęstszych przyczyn lęku przed seksem należą:

  • kompleksy na punkcie wyglądu własnego ciała;
  • kompleksy na punkcie własnych umiejętności seksualnych;
  • strach przed niechcianą ciążą;
  • strach przed chorobami wenerycznymi;
  • doświadczenie bólu podczas stosunku lub strach przed możliwym bólem;
  • wady anatomiczne;
  • możliwe stany chorobowe – zaburzenia erekcji, nieprzyjemny zapach z pochwy;
  • złe doświadczenia z inicjacją seksualną lub którymś z poprzednich stosunków;
  • traumy związane z seksualnością.

Lęk przed seksem

Genofobia – co jeśli lęk przed seksem jest naprawdę silny?

Czasem jednak lęk przed seksem jest tak silny, że przybiera wymiar fobii. Osoby, które cierpią na genofobię, muszą mierzyć się z ogromnym i paraliżującym strachem, który w niektórych przypadkach uniemożliwia nie tylko stosunki seksualne, ale także pocałunki czy inne proste gesty związane z bliskością z drugą osobą.

Genofobia może objawiać się na różne sposoby. Zwykle są to nadmierna potliwość, drżenie rąk, przyspieszony oddech czy suchość w ustach. Osoby cierpiące na genofobię niekiedy odczuwają strach przed seksem na samą myśl o możliwości uprawiania go.

Skąd się bierze genofobia? Nierzadko jest ona wynikiem traum związanych z seksualnością – gwałtu czy wykorzystania seksualnego. Przyczyną rozwoju genofobii mogą być również niektóre problemy natury medycznej, takie jak nietrzymanie moczu, ból podczas stosunku, endometrioza, zaburzenia erekcji. Jeśli lęk przed seksem przybiera taką formę, konieczna będzie konsultacja u psychoterapeuty lub seksuologa, którzy pomogą znaleźć przyczynę i będą współpracować z pacjentem, aby pokonać tę przypadłość. Wyleczenie genofobii jest jak najbardziej możliwe – wszystko zaczyna się od konsultacji z odpowiednim specjalistą!

Jak pokonać stres przed seksem?

Stres przed seksem może odbierać przyjemność ze stosunku. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na jego pokonanie:

Komunikacja z partnerem

Zamiast się stresować, po prostu porozmawiajcie! Otwarte komunikaty o tym, że zbliżenie jest dla Ciebie stresujące ze względu na kompleksy na punkcie wyglądu czy jakieś szczegóły anatomiczne sprawią, że druga osoba będzie wiedziała, z czym się mierzysz. Taka rozmowa sprzyja budowaniu zaufania oraz zmniejszeniu napięcia. Nie musisz się martwić, że jakiś szczegół okaże się niespodzianką dla Twojego partnera, jeśli wcześniej o tym porozmawiacie. A być może druga osoba też podzieli się z Tobą swoimi kompleksami? To naprawdę bardzo zbliża ludzi.

Edukacja seksualna

Edukowanie się bardzo pomaga zmniejszyć strach przed seksem. Jeśli masz poczucie, że brakuje Ci na przykład wiedzy w jakimś zakresie, warto poszukać sposobów na dokształcenie się – na przykład sięgnąć po nasz poradnik seksualny. Jeśli Twój lęk przed seksem dotyczy możliwości zajścia w ciążę lub zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową, sprawdź dokładnie, jak można temu zapobiec i zadbaj o jak najlepsze zabezpieczenie.

Techniki relaksacyjne

W zmniejszeniu napięcia przed seksem pomogą Ci również techniki relaksacyjne – medytacja, joga lub na przykład masaż! Możecie poprzedzić wasze zbliżenie bardzo intymnym masażem we dwoje – to sprawi, że będziecie nie tylko zrelaksowani, ale z pewnością również podnieceni.

Jeśli odczuwasz lęk przed seksem, warto również zasięgnąć pomocy specjalistów – ginekologa, seksuologa, psychoterapeuty czy psychiatry. Dzięki nim zbliżenia z pewnością przestaną być tak stresujące!

Pozostałe artykuły

Zostaw komentarz