Historie o tym, że pierwszy raz zawsze jest bolesny, powtarza się kobietom od setek lat. Dorastając, często boimy się pierwszego razu – wydaje nam się, że będzie krwawy, bolesny i po prostu nieprzyjemny. Jednak o ile rzeczywiście podczas pierwszego razu możemy odczuwać pewien dyskomfort, penetracja przy każdym kolejnym stosunku nie powinna być bolesna. Więcej o tym dowiesz się, czytając ten artykuł.
Spis Treści
Czy pierwszy raz boli?
Wokół pierwszego stosunku seksualnego narosło wiele mitów – z pokolenia na pokolenie przekazujemy sobie informację o tym, że jest krwawy i bardzo bolesny. Jak jest w rzeczywistości? Ból podczas seksu przy pierwszym razie, jeśli się w ogóle pojawia, jest spowodowany przerwaniem błony dziewiczej. A ta u większości dziewczyn i kobiet jest mało ukrwiona i bardzo łatwo pęka. Ponadto często zdarza się, że stało się tak już wcześniej, na przykład podczas głębokiej masturbacji czy używania tamponów. W większości przypadków ból podczas pierwszego razu jest naprawdę minimalny, chociaż oczywiście zdarza się, że błona dziewicza prawie całkowicie zamyka wejście do pochwy albo jest grubsza niż u większości kobiet. Wtedy stosunek może okazać się bolesny. Nie warto się jednak nastawiać, że z pewnością będzie bardzo bolało. Przeważnie bolesność oraz krwawienie przy pierwszym seksie nie są tak intensywne, jak nam się wydaje!
Czy ból podczas seksu jest normalny?
Jak już wspominaliśmy na początku tego artykułu, ból podczas seksu zasadniczo nie powinien występować. Zjawisko to określane jest medycznie jako dyspareunia i borykają się z nim różne kobiety, a prawdopodobieństwo tego, że dotknie Cię ta przypadłość, wzrasta wraz z wiekiem. Dyspareunia uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej, a niekiedy nawet również całą penetrację. Ból możemy odczuwać zarówno przy wejściu do pochwy, jak i głębiej w jej wnętrzu.
Jakie mogą być przyczyny bólu podczas seksu?
Przyczyny bólu podczas seksu nie zawsze są jednoznaczne. Do najczęstszych przyczyn należą:
suchość pochwy – jeśli pochwa nie jest odpowiednio nawilżona, penetracja może okazać się bolesna lub niewykonalna. Co jest przyczyną braku naturalnego nawilżenia? Między innymi różne choroby, takie jak cukrzyca, miażdżyca czy choroby autoimmunologiczne. Suchość pochwy często pojawia się też u kobiet starszych. Może być również wynikiem zaburzeń podniecenia;
endometrioza – endometrioza to choroba związana z obecnością błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Najczęściej objawia się silnym bólem podczas menstruacji, ale może również wpływać na ból podczas stosunku;
mięśniaki macicy – to łagodne guzy, które wywodzą się z komórek mięśni macicy. Mogą powodować ból podczas stosunku oraz na przykład częste oddawanie moczu;
dyspareunia poporodowa – ból podczas stosunków często odczuwają kobiety po pierwszym porodzie siłami natury. Tkanki są rozciągnięte a do tego obolałe, co powoduje, że również stosunki bywają bolesne. Warto wiedzieć, że z medycznego punktu widzenia powinno się powstrzymać od współżycia przez 6-8 tygodni od porodu;
czynniki psychologiczne – zdarza się tak, że ból podczas stosunku wynika ze względu na czynniki psychologiczne, takie jak złe wspomnienia, strach czy stres.
Ból podczas seksu może wystąpić również u mężczyzn, ale zdarza się zdecydowanie rzadziej. Przyczyną mogą być stany zapalne obejmujące narządy płciowe, wady anatomiczne narządów płciowych lub – podobnie jak w przypadku kobiet – czynniki psychologiczne.
Niekiedy ból podczas stosunku wynika również z nieprawidłowego wykonywania ruchów. Z tym można sobie szybko poradzić, sięgając po nasz poradnik seksualny!
Jak sobie poradzić z bólem podczas stosunku?
Jeśli przyczyną bólu podczas stosunku jest suchość pochwy, z pewnością pomocne okażą się lubrykanty – zapewnią one nawilżenie i znacznie ułatwią penetrację obu stronom. Warto jednak udać się do lekarza, jeśli powód suchości w pochwie nie jest Ci znany.
Jeśli odczuwasz ból podczas seksu, zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza. Podczas konsultacji z ginekologiem lekarz zbierze dokładny wywiad i na podstawie tych informacji wykona odpowiednie badania lub skieruje Cię na dalszą diagnostykę. Mężczyźni, którzy odczuwają ból podczas stosunku, powinni za to skorzystać z pomocy urologa. Duże znaczenie może w leczeniu dyspareunii może mieć także psychoterapia, zwłaszcza jeśli przyczyną bólu podczas seksu są czynniki psychologiczne.
Ból podczas stosunku nie jest stanem, który powinien mieć miejsce. Jeśli penetracja jest dla Ciebie bolesna, skonsultuj się z lekarzem, aby móc ponownie odczuwać przyjemność z seksu!