Zaburzenia erekcji to jedna z tych przypadłości, która bardzo często dotyka mężczyzn. Są powszechne przede wszystkim w wieku dojrzałym (po 60 roku życia), ale zdarzają się również u coraz młodszych panów, w przypadku których bardzo negatywnie wpływają na poziom życia, życie seksualne i osobistą satysfakcję. Bardzo często mają one podłoże fizyczne, ale w niektórych przypadkach zaburzenia erekcji mogą być wywoływane czynnikami psychogennymi. Jak sobie z nimi radzić? Co można zrobić, aby wzmocnić erekcję? Podpowiadamy.
Zaburzenia erekcji u mężczyzn – skąd się biorą?
Tak jak wspominaliśmy, przyczyny zaburzeń erekcji u mężczyzn są bardzo często związane z wiekiem. Aby wzwód mógł nastąpić, krew musi swobodnie i odpowiednio szybko napływać do członka. Im jednak mężczyzna jest starszy, tym częściej proces ten nie przebiega aż tak sprawnie – pojawiają się choroby układu krążenia, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Negatywny wpływ na erekcję może mieć także cukrzyca. Dlatego jeśli cierpisz na którąś z tych chorób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpią u Ciebie zaburzenia erekcji. Problemy ze wzwodem często bywają też spowodowane przez czynniki hormonalne – choroby tarczycy lub obniżony poziom testosteronu. Zaburzenia erekcji mogą być również wywołane niektórymi lekami – antydepresantami, lekami przeciwpadaczkowymi i tymi na nadciśnienie. Przyczynia się do nich również prowadzenie niezdrowego stylu życia, spożywanie wysokotłuszczowych potraw, nadużywanie substancji psychoaktywnych i palenie tytoniu.
Zaburzenia erekcji na tle psychicznym
Chociaż rzadsze, one również mogą mieć wpływ na zaburzenia erekcji. Do najważniejszych czynników psychogennych, które mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji, należą:
- brak prywatności;
- brak doświadczenia i rozpoczynanie życia seksualnego;
- dysfunkcyjne przekonania na temat seksualności i niepewność w męskiej roli;
- przepracowanie, chroniczny stres, zmęczenie;
- trudności w relacji partnerskiej;
- problemy z własną seksualnością.
W redukcji niektórych z tych przyczyn może pomóc nasz poradnik seksualny – zawarte w nim informacje mogą zwalczyć błędne przekonania seksualne i podnieść Twoje łóżkowe kompetencje.
Zaburzenia erekcji – objawy
Zaburzeń erekcji zazwyczaj nie uznaje się za odrębną przypadłość, ale za objaw innych przypadłości, zwłaszcza tych związanych ze zdrowiem układu krążenia – większość przyczyn jest bowiem taka sama. Problemy z erekcją wywołane czynnikami fizycznymi zwykle następują stopniowo – możesz mieć problemy z utrzymaniem erekcji lub wzwodem w sytuacjach, w których wcześniej nie miałbyś żadnych kłopotów. Jeśli Twoje problemy z erekcją pojawiły się nagle, a wcześniej funkcjonowałeś dobrze, zazwyczaj mamy do czynienia z czynnikami psychogennymi.
Zaburzenia erekcji – naturalne sposoby na ich pokonanie
W niektórych sytuacjach z zaburzeniami erekcji u mężczyzn można radzić sobie dzięki naturalnym sposobom. Wypróbuj na przykład:
- zmianę diety – wprowadź do niej seler naciowy, ale również inne składniki, które są uważane za „seksualne paliwo” – owoce morza, zielone warzywa, czerwone wino (w niewielkich ilościach), czekoladę czy orzechy. Popularnym naturalnym środkiem na potencję jest również ekstrat z żeń-szenia. Jest on niezwykle skuteczny zwłaszcza w przypadku zaburzeń erekcji spowodowanych czynnikami psychogennymi lub środowiskowymi;
- uprawianie sportu – podczas uprawiania sportu w organizmie wydzielają się nie tylko endorfiny, ale też testosteron, który bezpośrednio wpływa na libido!;
- ograniczenie spożywania alkoholu czy palenia papierosów – negatywnie wpływają one nie tylko na erekcję, ale też na układ krwionośny;
- ograniczenie czynników wywołujących stres;
- ćwiczenie mięśni Kegla.
Kiedy zgłosić się do lekarza z zaburzeniami erekcji?
Naturalne sposoby na zaburzenia erekcji mogą okazać się pomocne, ale duże znaczenie może mieć także farmakologia. Jeśli masz problem ze wzwodem w sytuacji, którą łatwo wytłumaczyć – wypiłeś zbyt dużo alkoholu, macie problemy w związku albo Twój dzień był naprawdę stresujący – możesz się powstrzymać z wizytą u specjalisty. Jeśli jednak problemy utrzymują się dłużej, pogarszają się albo następują w sytuacjach, w których nigdy wcześniej się nie pojawiały, skorzystaj z lekarskiej porady. Wybierz się do seksuologa, urologa, psychologa lub psychiatry albo lekarza rodzinnego. Możesz też zdecydować się na wizytę u kardiologa, aby dowiedzieć się, czy Twój układ krwionośny funkcjonuje prawidłowo.
Zaburzenia erekcji dotykają wielu mężczyzn, ale to nie znaczy, że jesteś na nie skazany. Naturalne sposoby lub wizyta u lekarza mogą skutecznie pomóc Ci podnieść swoją seksualną satysfakcję.